آبیابی و تعیین محل حفر چاه به روشهای ژئوفیزیک

 • آیا می دانید چاههایی که با روشهای علمی تعیین محل می گردند ، بسیار موفق تر از چاههایی می باشند که بدون مطالعه حفر می شوند ؟

 • آیا می دانید مطالعات ژئوفیزیک تنها روش تائید شده جهت شناخت آبهای زیرزمینی است ؟

 • آیا می دانید با انجام مطالعات قبل از حفاری می توان ریسک هزینه های حفاری را تا 90% کاهش داد ؟

 • آیا می دانید هزینه انجام مطالعات ژئوفیزیک نسبت به هزینه های حفاری بسیار ناچیز است ؟

 • با انجام مطالعات ژئوفیزیک می توانید عمق و روش مناسب برای حفاری را تعیین و با کمترین هزینه بهترین نتیجه را کسب نمائید و با کسب نتیجه بهتر از اتلاف سرمایه ها پرهیز نمائید.

آبیابی

 

 قبل از حفاری چاه، كف شكني و يا جابه جايي با ما تماس بگیرید :

با استفاده از بهترین و پیشرفته ترین امکانات ژئوفیزیکی و با هزینه مناسب توسط کارشناسان ژئوفیزیک، آب زیرزمینی، زمین شناسی ؛مطالعات و اندازگیری های ژئوفیزیکی اطلاعات جامع و کاملی را در مورد سفره آب زیرزمینی در اختیار قرار می دهد. از جمله اطلاعاتی که در مورد منابع آب زیرزمینی بدست می آید شامل:

 • اکتشاف آبهای زیرزمینی (آب یابی) و تعیین سطح ایستابی سفره ها و محل رگه های آبدار.

 • شناسایی لایه های زمین و تفکیک لایه بندی جهت کاهش هزینه های حفاری و تعیین لایه های سنگی.
 • تعیین بهترین و مناسب ترین نقطه برای حفاری و بهره برداری چاه آب با بیشترین میزان آبدهی .

 • تعیین کیفیت آب (میزان شیرینی و شوری و تعیین مرزبین آنها).

 • تعیین وضعیت سنگ بستر یا لایه های نهایی آبدار.
 • تشخیص ریزش احتمالی در طی حفاری و بهره برداری چاه .

 • تعیین محل جابجایی چاه و تعیین میزان کف شکنی .

 • تخمین میزان آبدهی و عمق دسترسی به آب (سطح ایستابی) و تعیین حداکثر عمق حفاری .

آب یابی

 

اکتشاف آب زیرزمینی

امروز با پیشرفت علم و تجهیز شدن صنعت کشور به روش های نوین و دقیق، اتلاف وقت و هزینه به حداقل رسیده است. صنعت کشاورزی و آبیاری هم به پیشرفت های خوبی در زمینه های مختلف رسیده است. یکی از تکنولوژی های این صنعت، متد ها و دستگاه های نوین ژئوفیزیکی برای اکتشاف آب های زیرزمینی است. با توجه به افت سطح آب در دشتها و یا خشک شدن چاههای آب کشاورزی استفاده از تکنیک مدرن ژئو الکتریک و اسکن آب زیرزمینی با روش های الکترومغناطیسی میتوان با هزینه ای کم نسبت به سایر روشها جهت پیدا کردن بهترین محل حفاری اقدام نمود. دستگاه های ژئوفیزیکی در مطالعات قبل از حفاری چاه آب شرب و کشاورزی به منظور تعیین محل حفاری چاه آب با بیشترین میزان آبدهی استفاده می شوند.

 اکتشاف آب

 

مطالعه اکتشاف ژئوفیزیکی آب زیرزمینی

با استفاده از مطالعات ژئوفیزیک آب زیرزمینی که در سطح زمین انجام میگیرد با هزینه ای نسبتا کم و سریع، می توان به طور کلی اطلاعات مفیدی در مورد منابع آب زیرزمینی به دست آورد . در بررسی های ژئوفیزیک به روش ژئوالکتریک مستقیما نوع سنگ ها ، تخلخل ، نفوذپذیری و مشخصاتی از این قبیل به دست نمی آید . بلکه با اندازه گیری برخی از خواص فیزیکی سنگ ها می توان محل هایی را که احتمال وجود آبخوان های مطلوب بیشتر است ، مشخص کرد و اطلاعات با ارزشی در خصوص جنس وضخامت لایه های زیرزمینی و سنگ کف سفره های اب زیرزمینی قبل از انجام حفاری چاه ارائه دهد و قطعاً در جلوگیری از اتلاف و به حداقل رساندن هزینه های حفاری نقش بسیارموثر و مفیدی دارد. برای اطلاعات دقیق تر باید نتایج بررسی های ژئوفیزیک با نتایج حاصل از چاه های اکتشافی تلفیق شوند .با بررسی های ژئوفیزیک می توان محل های مناسب تر برای حفر چاه را مشخص کرد .روش های ژئوفیزیک متنوع اند ولی معمولی ترین روش مورد استفاده در مطالعه آب های زیرزمینی روش مقاومت ویژه است.

 

شرکت زمین خاک پویان با بهره گیری ازتلفیق آرایه ها و متدهای برداشت داده (با توجه به سازند منطقه و عمق و هدف مطالعه)  علی الخصوص تلفیق متد های مقاومت سنجی و الکترومغناطیس (فرکانس دومین ) و همچنین متد ام آر اس و پتانسیل خودزا، امکان تدقیق منابع و دسترسی به اطلاعات موثق و قابل استنادی از وضعیت سفره ها و رگه ها دارا می باشد.

 از جمله خدمات شرکت ما  :

  تعیین محل رگه ها و چشمه های زیرزمینی و تعیین محل مناسب و عمق موثر حفاری.

  تبیین وضعیت آبرفت منطقه و تعیین محل مناسب دسترسی به بیشترین ستون آب و بیشترین تراوایی .

  تفکیک آب شور و شیرین و تعیین محل مناسب حفاری جهت دسترسی به آب با کیفیت.

  ویدیومتری چاه های آب و تعیین وضعیت جدار و رسوبات و ...

  احیای چاه های آب قدیمی و رسوب گرفته با روش های نوین فیزیکی و شیمیایی و افزایش آبدهی چاه های آب قدیمی.

  حفاری چاه های آب با دستگاه روتاری و ضربه ای (بسته به عمق ونوع لایه بندی زمین)

  اصلاح جدار چاه های معیوب و دچار له شدگی جدار .

  خارج سازی ادوات و لوله و پمپ گیر افتاده داخل چاه ها.

  کف شکنی چاه های قدیمی و افزایش عمق آن ها.

 

 شرکت مهندسین زمین خاک پویان با سابقه درخشان اکتشافی در ایران و کشور های همسایه؛ آماده ارائه خدمات آب یابی و مطالعات منابع آبی زیر زمینی به صنعتگران و کشاورزان  می باشد.

 

 فیلم فوق مربوط به عملیات حفاری و پمپاژ چاه آب در شهرستان رودان می باشد که مطالعات ژئوفیزیک منابع آب در سال 1399 در محل صورت پذیرفت و عملیات حفاری نیز در اردیبهشت ماه 1400 تکمیل گردید ؛ تمامی مراحل حفاری طبق گزارش ارائه شده پیش رفت و درلایه و عمق ذکر شده به آبرفت مورد نظر دسترسی پیدا کردند و حفاری تا عمق ذکر شده در گزارش ادامه پیدا کرد که نتیجه در فیلم بالا قابل مشاهده است (لازم بذکر است که زمین فوق قبلا توسط چند اکیپ محلی آب یابی مطالعه شده بود و بر خلاف نتیجه حاصله اظهار داشته بودند که حفاری انجام نگردد و فاقد آبرفت مناسب می باشد!!! همچنین کارفرما یکبار حفاری ناموفق و بدون نتیجه انجام داده بود )