سنجش از دور

امروزه مطالعات ماهواره ای (ریموت سنسینگ ) جایگاه خود را در بسیاری از حیطه ها باز کرده است و با استفاده از تفسیر و پردازش داده های آنلاین ماهواره ای می توان اطلاعات جامع و کاملی در موارد زیر بدست آورد:

تعیی

 

جانمایی و شناسایی و احیا قنوات

 

آشکار سازی و جانمایی محل شاخه ها و میله های قنوات گم شده و تعیین محل عوارض زیرزمینی از طریق مطالعات ژئوفیزیک 

قنات یا کاریز از بهینه ترین و قدیمی ترین روش های دسترسی به آب بوده است که از قدیم الایام در ایران عزیزمان مورد استفاده قرار می گرفته است.

قنات ها ذخایر آب زیرزمینی هستند و گنجینه های پنهان برای هر شهر محسوب می شوند، چنانچه هر کجا آب باشد آبادانی نیز هست و شهرها در جایی ایجاد می شدند که آب زیادی وجود داشته. در واقع قنات ها مجموعه ای از چند میله و گالری  زیرزمینی هستند که در گذشته برای آب رسانی در بخش شرب و کشاورزی استفاده می شدند. به مرور با تغییرات در شهر و ایجاد شبکه آبرسانی دیگر توجهی به قنات ها نشد و استفاده های غیر مرتبط از آنها صورت گرفت. رفته رفته به دلیل بی توجهی به قنات ها برخی از آنها خشک شدند و قنات ها به صورت بایر(خشک شده) و دایر (دارای آب) درآمدند. همچنین برداشت غیر اصولی و غیر مجاز آب، انتقال فاضلاب به گالری های زیر زمینی، عدم تعمیر و نگهداری درست از قنات ها و... سبب شد تا مشکلات عدیده ای به وجود بیاید و قنات ها از یک فرصت به تهدید برای شهر و شهروندان تبدیل شوند.

تعیین محل قنوات و شاخه ها و میله های آنها حائز اهمیت فراوانی هستند ،از جمله علت هایی که امروزه  نیازمند تعیین محل قنوات هستیم موارد زیر را می توان بر شمرد :

 •  در بسیاری از مناطق تعیین حدود ثبتی زمین بر اساس نقشه های ثبتی بر اساس محدوده و محل قرار گیری قنات می باشد ، که مالکان زمین ها جهت تعیین دقیق محل و ابعاد زمین خود نیازمند جانمایی محل قنات های قدیمی هستند.
 • قنات ها یا کاریز ها یکی از روش های طبیعی و منطبق با محیط زیست بوده اند که از قدیم الایام در ایران جهت آبرسانی و تامین آب کشاورزی و یا شرب و مصرفی مورد استفاده بوده اند. تعیین محل شاخه ها یا میله های قنات های قدیمی و بررسی و مطالعه به جهت بازسازی و احیا آنها ،یکی از بهترین روشهای آبرسانی سازگار با محیط زیست می باشد.
 • در مناطق شهری ،تعیین محل دقیق قنات ها در زیر سازه ها از اهمیت زیادی برخوردار است ، چرا که با شناسایی و ایمن سازی محل آنها می توان از تاثیرات منفی فرونشست و خرابی سازه جلوگیری نمود.قنات های واقع در نزدیک سطح زمین، در صورتی که در روی آنها ابنیه و یا راههای ارتباطی احداث گردند، باعث می شوند که سطح زمین مذکور نشست نماید و در نتیجه ابنیه و راههای یاد شده تخریب گردد. لذا قبل از اقدام به احداث هرگونه بنا و راه، می بایستی اول از عدم وجود قناتهای فوق الذکر در زیر سطح زمین مورد نظر اطمینان حاصل گردید و بعد نسبت به احداث ابنیه و راههای یاد شده اقدام نمود.
 •  به علت قدمت کاریز ها،در بسیاری از مناطق تعیین محل قنوات به منظور بازسازی آثار باستانی و قدیمی انجام می پذیرد.
 • در بسیاری از مناطق نفوذ آب فاضلاب های شهری و روان آب های دیگر به داخل مسیر قنوات قدیمی که اکثرا تا حدودی تخریب شده اند؛ موجبات  شستگی و نشست بیشتر سطوح زیرین را فراهم می آورد؛همانگونه که اکثرا در اخبار می شنویم فلان خانه بر روی قنات دچار نشست یا ریزش شد.
 • قنات های فعال اکثرا دارای آب با کیفیتی می باشند که به جهت برنامه ریزی و استفاده مناسب ؛منابع بسیار ارزشمندی محسوب می شوند (علی الخصوص در این برهه کم آبی در کشور)ولیکن متاسفانه شاهد هستیم در بسیاری از نقاط به علت عدم شناسایی و برنامه ریزی در مسیر به فاضلاب یا اگو می پیوندند که این امر موجب اتلاف منابع عظیمی از آب با کیفیت می گردد.

جانمایی و شناسایی محل قنوات و حفرات و شاخه ها و میله ها و سایر عوارض زیرزمینی با متد های به روز و نوین علم ژئوفیزیک همراه با عملیات نقشه برداری دقیق انجام می گیرد ؛همچنین در بسیاری از موارد ، جهت افزایش دقت برداشت ها ، سعی می گردد با توجه به شرایط خاک منطقه و دست خورده و دست نخورده بودن بستر و شرایط دسترسی و بافت منطقه از تلفیق چندین متد متفاوت جهت جانمایی و آشکار سازی زیر سطحی استفاده نمود.

 

 

 شرکت مهندسین زمین خاک پویان دارای تجربه و تخصص در زمینه مطالعات اکتشافی و جانمایی و تعیین محل قنوات و همچنین برنامه ریزی جهت احیا و دایر سازی قنوات راکد ،آماده خدمت رسانی در سراسر ایران می باشد.

 

 

مطالعات ژئوتکنیک

طالعات ژئوتکنیک و ژئو فیزیک در پروژه های عمرانی:

شناسایی نوع و جنس لایه‌های زیرسطحی ساختگاه پروژه و همچنین اطلاع از شرایط آبهای زیرزمینی ازجمله معیارهای موثر در طراحی، اجرا و در نهایت هزینه تمام‌شده پروژه می‌باشد. مطالعات ژئوفیزیکی و ژئوتکنیکی راهکاری مناسب، جهت دستیابی به این‌گونه از اطلاعات است.

این مجموعه از مهندسان با تجربه می­باشد که خدمات مشاوره علمی و اجرایی در زمینه مکانیک سنگ و تونل سازی فراهم می­سازد. مهمترین هدف این گروه پیوند بین تئوری، تجربه و اجرا در فعالیت­های حوزه ژئومکانیک می­باشد.

 کاربردژئوفیزیک و ژئوتکنیک درپروژه‌های عمرانی

 تعیین تیپ زمین ونوع خاک سایت بوسیله آزمایش درونچاهی (Down Hole).

تعیین عمق وترازآب زیرزمینی.

 حفاری،نمونه‌برداری،انجام تمامی آزمایش‌های صحرایی وآزمایشگاهی جهت شناسایی پارامترهای ژئوتکنیکی.

تعیین نوع وعمق پیوتیپ سیمان مصرفی.

 ارائه نیمرخ خاک.

مکانیک سنگ و تونل سازی.

مطالعات GPR

مطالعات رادار نفوذپذیر GPR

امروزه مطالعات رادار نفوذ پذیر ( ژئورادار ) جزء لاینفک پروژ های راهسازی و راه آهن ؛ ساختمان سازی انبوه و شهرک سازی ؛ باستان شناسی و ... می باشد.

 دستگاه ژئورادار برای مکانیابی پدیده ­های زیرسطحی و یا پیوستگی جانبی سطح مشترک خاک و سنگ در اعماق کم بکار می­رود. در این روش امواج رادیویی با فرکانس بسیار بالا (بین 10 تا 3000 مگاهرتز) به درون زمین ارسال شده و این امواج با برخورد به اشیاء و یا مرز نسبتا واضح بین لایه­های زیرزمینی بازتاب می­کنند و در نهایت توسط دستگاه به صورت نگاشت ثبت می­گردند. 

بازتابش های رادار بوسیله تفاوت گذردهی الکتریکی (ثابت دی الکتریک) بین موادی که امواج الکترومغناطیس را از خود عبور می­دهند ایجاد می­گردند. امواج الکترو مغناطیس هنگام برخورد به ناپیوستگی های الکتریکی درون لایه­ های زمین قسمتی بازتاب یافته و قسمتی با درون لایه­ های زیرین نفوذ می­کند تا در نهایت موج مستهلک می­گردد. زمان رفت و برگشت امواج الکترومغناطیس منعکس شده از سطح مشترک اهداف زیر سطحی اندازه­گیری شده و با معلوم بودن سرعت امواج الکترومغناطیس موقعیت هدف در زیر زمین بر روی مانیتور دستگاه به صورت مقطع رادار به نمایش در می­آید. بنابراین مقطع رادار بیش از آنکه چگالی را به نمایش درآورد، ویژگی الکتریکی زمین را نشان می­دهد.

امواج الکترومغناطیس ژئورادار از موادی که هدایت الکتریکی کمی دارند عبور نموده اما هنگام عبور از مواد با هدایت الکتریکی بالا مانند رسها، خاکهای آلی اسیدی و مواد اشباع با آب شور به شدت جذب می­شوند. مقدار نفوذ عمقی GPR به مقدار امواج  عبور شده از زمین بستگی دارد. نفوذ امواج رادار توسط آب زیرزمینی و درصد بالای رس کاهش می یابد. بهترین کارآیی دستگاه GPR در خاکهای ماسه­ ی خشک می­باشد.

امتیاز بالقوه GPR در به نقشه درآوردن شرایط زیر سطحی طبیعت غیر مخرب آن است. در این روش هیچ نیازی به حفاری گمانه و یا سوراخ کردن خاک نمی­باشد، در حالیکه تکنیک های مخرب، هزینه بر، زمان بر و اساساً از بین برنده ساختار ناحیه نمونه گیری و اطلاعات آن می­باشد. علاوه بر آن، پیمایشهای GPR سریعتر و اقتصادی­ تر بوده و دقت فضایی بیشتر و بهتری را نسبت به روشهای متداول دیگر فراهم می­نمایند. این روش قابلیت تهیه اطلاعات زیرسطحی را از عمق چند سانتی­متر تا چند ده متر دارد.

از جمله کاربردهای مطالعات رادار نفوذ پذیر می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • بررسی حفرات گالری ها و آنومالی های احتمالی زیر سطحی در محل احداث پروژه های عمرانی.
 • بررسی قنوات و تعیین مسیر و محل دقیق قنات ها و شاخه های آنها .
 • بررسی لایه های زیر سطحی در پروژه های راهسازی و راه آهن و خطوط انتقال نیرو.
 • مطالعات باستان شناسی .
 • جانمایی و برداشت و تعیین محل تاسیسات شهری در زیر زمین.
 • بررسی سازندهای سست و سطح نشست در زمین .
 • بررسی سازه های مدفون زیر سطحی.

          نمایی از دستگاه GPR آنتن 250 مگاهرتز Shield  به همراه چرخ تریگر: 

 

جی پی آر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        

نقشه برداری

خدمات تخصصی نقشه برداری مهندسین زمین خاک پویان

نقشه برداری و تعیین مختصات دقیق مسطحاتی و ارتفاعی بر اساس سیستم مختصات جهانی UTM و همچنین برداشت و پیاده سازی  موقعیت  عوارض منطقه ای .

متخصصین شرکت زمین خاک پویان با بهره گیری از تخصص و  تجهیزات بروز در زمینه نقشه برداری و تعیین موقعیت دقیق مکانی در زمینه های زیر انجام فعالیت می نمایند :

 • عملیات برداشت دقیق عوارض زمینی بر اساس نقاط مرجع سازمان نقشه برداری و تهیه و ترسیم نقشه .
 • نقشه برداری راه و پروژه های عمرانی و ترسیم و تعیین حجم عملیات خاکی و برآورد مصالح مورد نیاز و...
 • نقشه برداری معادن و تخمین احجام دقیق و ترسیم پروفیل و  نیمرخ  دو بعدی  و سه بعدی مخازن و برآورد احجام عملیات خاکبرداری و حفاری و...
 • دور سنجی و تهیه نقشه های موقعیت مکانی ماهواره ای ( GIS ) و همچنین تهیه نقشه های موقعیت مکانی شهری .
 • عملیات نقشه برداری دقیق همراه با عملیات آشکارسازی زیر سطحی تاسیسات و عوارض من جمله عملیات آشکارسازی تاسیسات و لوله های مدفون ، عملیات آشکارسازی قنوات و حفرات و گالری ها .
 • عملیات پایش نقشه برداری گودبرداری ها و ترانشه های خاکی در پروژه های عمرانی.
 • نقشه برداری صفرتا صد پروژه های ساختمانی و تدقیق محل قرارگیری و شاقولی المان های سازه ای.

 نقشه برداری