شرکت زمین خاک پویان

 

خدمات ژئوفیزیک

آبیابی و اکتشاف آبهای زیر زمینی

ژئوفیزیک معادن

خدمات نقشه برداری و دورسنجی

باریت لایه ای با میزبان رسوبی (Stratiform Barite)

Stratiform Barite

باریوماین تیپ کانسار باریت با میزبان رسوبی، به صورت چینه ای یا عدسی شکل تشکیل می شود و  ممکن است به بیش از ده متر ضخامت و چندین کیلومتر طول برسد. سنگ‌های غنی از باریت  معمولاً مربوط به بخش دیستال (به دور از منشا تغذیه) و جانبی در ذخایر سرب-روی sedex با میزبان شیلی هستند و البته برخی از  کانسارهای رسوبی باریت با رسوبات روی- سرب با میزبان شیلی مرتبط نیستند.

باریت بلورین

مترادف: باریت استراتیفر.

کانی ها: باریت (احتمالاً روی، سرب،  نقره)

 

کانسارهای تیپ باریت لایه ای در چه موقعیت های تکتونیکی تشکیل می شوند؟

حوضه های دریایی نیمه گرابنی که توسط گسلها کنترل شده و از نوع حاشیه قاره ای یا درون کراتونیکی می باشد.

کانسارهای تیپتیپ باریت لایه ای در چه محیط رسوبی / محیط زمین شناسی تشکیل می شوند؟

حوضه های دریایی عمیق و یا اشباع نشده کم عمق. سنگ‌های غنی از باریت  در کف دریا نهشته شده‌اند و معمولاً به صورت جانبی به رسوبات سرب-روی sedex  با میزبان شیلی تبدیل می شوند که نزدیک‌تر به بخش دهانه ای مجرای هیدروترمالی زیردریایی تشکیل می‌شوند و در توالی دورتر، سازندهای آهنی هماتیت-چرت و رسوبات غنی شده از سیلیس و منگنز طبقه‌بندی می‌شوند.

زمان کانی‌سازی: نهشته‌ها توسط سنگ‌های عصر آرکئن تا مزوزوئیک میزبانی می‌شوند، اما در سنگ‌های فانوزوئیک، به‌ویژه در اواسط تا اواخر سن پالئوزوئیک، بیشتر دیده می‌شوند.

انواع سنگ میزبان: انواع سنگ های میزبان باریت عبارتند از شیل های کربنی و سیلیسی، سیلت سنگ ها، چرت ها، آرژیلیت ها، توربیدیت ها، ماسه سنگ ها، دولومیت ها و سنگ های آهک.

ژئومتری: رسوبات چینه ای یا عدسی شکل معمولاً چند متر ضخامت دارند، ضخامت آنها ممکن است تا 50 متر برسد. وسعت جانبی آنها ممکن است بیش از چندین کیلومتر باشد.

بافت/ساختار: سنگ معدن باریت معمولاً لایه ای یا توده ای است. برخی از رسوبات باریت ساختار برشی نیز نشان می دهند. در مناطق دگرگون شده، باریت ممکن است دوباره متحرک شود (تشکیل رگه ها) و/یا تبلور مجدد یابند.

ساخت و بافت موجود در کانسارهای باریت لایه ای

کانی شناسی گانگ : کوارتز، خاک رس، مواد آلی، هیالوفان، سیمریت، باریتوکلسیت، کلسیت، دولومیت، پیریت، مارکازیت، اسفالریت، گالن .

کانی شناسی دگرسانی: عموما دگرسانی مشاهده نمی شود. رگه های باریت ثانویه بعلاوه  سریسیتیزیشن ضعیف تا متوسط در برخی از ذخایر در نوادا یا نزدیک به آن گزارش شده است.

کنترل های کانسارهای باریت لایه ای چیست؟

محیط رسوبی عمدتاً نیمه گرابنی است. در حالی که رسوبات sedex ممکن است به محیط احیایی برای تثبیت سولفیدها نیاز داشته باشند، در محیط رسوبی اکسیدیک امکان بالاتری برای تشکیل رسوبات باریت با عیار بالا (تقریباً بدون سولفید) وجود دارد. گسل‌های ترکیبی برای رسوبات sedex که معمولاً در مجاورت دریچه‌ها تغذیه کننده قرار دارند بسیار مهم هستند، اما ممکن است در رسوبات باریت استراتاباند با میزبان رسوب ضروری نباشند.

مدل تشکیل کانسارهای باریت لایه ای چیست؟

برخی از رسوبات باریت چینه ای شکل از سیالات گرمابی که در کف دریا به صورت بدوندمی بازدم می شوند و باریت و سایر مواد معدنی (سولفیدها، چرت و غیره) را به عنوان رسوبات شیمیایی رسوب می دهند، تشکیل می شوند. رسوبات شیمیایی با فاصله از دریچه تغذیه تغییر ترکیب می دهند که منعکس کننده تغییرات دما و سایر پارامترهای سیال گرمابی با مخلوط شدن با آب دریا است. رسوبات غنی از باریت می توانند سیالات گرمابی با کمبود فلزات یا تخلیه سیالات گرمابی در یک محیط کم عمق دریایی را منعکس کنند.

انواع رسوبات مرتبط: ذخایر روی- سرب با میزبان شیلی ، ذخایر سولفیدی نوع ایرلندی ، رسوبات منگنز رسوبی  و رسوبات باریت رگه ای، نهشته‌های باریت ممکن است از نظر چینه‌شناسی با شیل‌های سیاه غنی‌شده از فسفات‌ها ، وانادیوم، REE و کانی‌سازی اورانیوم و احتمالاً نهشته‌های Ni-Mo-PGE با میزبانی شیل مرتبط باشند.

باریت لایه ای چگونه تشکیل می شود

راهنمای اکتشافی در کانسارهای باریت لایه ای چیست؟

راهنمای ژئوشیمیایی: غنی شدگی باریم در مقیاس حوضه ای و سایر شاخص‌های نهشته‌های روی- سرب با میزبان شیل، مانند مقادیر بالای روی، سرب، منگنز، مس و سرب، در نمونه‌های سنگی و رسوبات رودخانه از راهنمای ژئوشیمیایی می باشد. مقادیر Ba بسیار غیرعادی در رسوبات رودخانه و رسوبات سنگین تنها در نزدیکی کانی سازی باریت یافت می شود زیرا باریت در طول انتقال رسوب رودخانه به سرعت ساییده می شود. تفاوت بین نسبت های 87Sr/86Sr باریت و آب دریا با سن یکسان ممکن است برای تمایز بین رخدادهای باریت کراتونیکی باشد.

راهنمای ژئوفیزیکی: رسوبات ممکن است با گرانش بالا مطابقت داشته باشد.

سایر راهنماهای اکتشاف: محیط زمین ساختی و رسوبی مناسب. نزدیکی به رخدادهای شناخته شده باریت، سدکس با میزبان شیلی یا سولفیدهای توده ای از نوع ایرلندی، چرت بازدمی، سازندهای آهن هماتیت-چرت و بسترهای نشانگر منگنز منطقه ای.

 زمین خاک پویان  تیم زمين شناسي و اكتشاف مجموعه زمین خاک پویان با پرسنلی مجرب و دارای دانش روز در خصوص اکتشاف و استخراج انواع معدن پشتیبان و مشاور شماست.

در صورت نیاز به مشاوره با مهندسین زمین خاک پویان تماس حاصل فرمایید.

برخی ازشرکت ها و سازمانهایی که افتخار همکاری با آنان را داشته ایم