شرکت زمین خاک پویان

 

خدمات ژئوفیزیک

آبیابی و اکتشاف آبهای زیر زمینی

ژئوفیزیک معادن

خدمات نقشه برداری و دورسنجی

سنگ آهن Ironstone

سنگ آهن Ironstone

دو نوع سنگ آهن به نام های سنگ آهن مینت و کلینتون تشکیل می شود. سنگ آهن از نوع کلینتون معمولاً لایه‌ای تا توده ای، قرمز تیره تا قرمز یا قهوه‌ای مایل به ارغوانی است و از اولیت‌ها یا کره‌های متشکل از هماتیت و گوتیت تشکیل شده است. سنگ آهن از نوع مینت عمدتاً قهوه ای تیره تا سبز-قهوه ای یا خاکستری-سبز با بافت مشابه است و لایه نازک تا توده ای دارد.

 تصویری از سنگ آهن

 

کانسارهای تیپ Ironstone در چه موقعیت های تکتونیکی تشکیل می شوند؟

حوضه های دریایی کم عمق در امتداد حاشیه های قاره، در بستر رودخانه ها و حوضه های مصب رودخانه.

کانسارهای تیپ Ironstone در چه محیط رسوبی / محیط زمین شناسی تشکیل می شوند؟

 محیط های اکسیژن دار در فلات قاره و حوضه های دهانه رودخانه. به نظر می رسد برخی از آنها پهنه های شنی بوده اند که به موازات سواحل باستانی شکل گرفته اند.

محیط تشکیل کانسارهای آهن

زمان کانی سازی: پرکامبرین پسین تا اخیر.

انواع سنگ میزبان: ماده معدنی، لایه های سنگ آهن و عدسی‌هایی از اکسید آهن است که توسط عدسی‌هایی از رسوبات آواری جدا می‌شوند که به صورت جانبی در فاصله ده‌ها تا صدها متری به مواد سیلیسی تبدیل می‌شوند. آنها با شیل سیاه، سیلتستون، ماسه سنگ، شیل، سنگ آهک، و شیل منگنیفر، فسفاتی یا پیریتی همراه هستند.

ژئومتری: چینه های سنگ آهن معمولاً کمتر از 10 متر ضخامت دارند و بیش از یک کیلومتر امتداد دارند.

بافت/ساختار: اولیت ها و اوییدها در سنگ آهن شامل حلقه های متحدالمرکز متناوب سیدریت یا مخلوطی از سیدریت، هماتیت و هسته های شاموزیت در اطراف قطعات فسیلی، دانه های ماسه یا گرانول هایی هستند که در ماتریکسی از هماتیت یا سیدریت توزیع شده اند. گرانول ها یا اولیت های غنی از آهن جدا شده نیز ممکن است در رسوبات مرتبط وجود داشته باشند. بسترهای اولیتی ویژگی‌های رسوبی زیادی را نشان می‌دهند که در آب‌های کم‌عمق تشکیل می‌شوند، مانند لایه‌های متقاطع، نشانه‌های موج‌دار، ساختارهای آبشستگی و پر کردن، حفره‌های جانوری، و قطعات فسیلی ساییده شده.

ساخت و بافت کانه زایی سنگ آهن

کانی‌شناسی سنگ معدن: گوتیت و هماتیت کانی‌های اصلی اکسید آهن به ترتیب در سنگ‌های آهن نوع منیت و نوع کلینتون هستند. شاموزیت و سیدریت در هر دو نوع سنگ آهن رایج هستند اما در نوع مینت فراوان هستند.

کانی شناسی گانگ: کانی های رسی، ریزدانه های ریز دانه، گل و بقایای آلی متشکل از شاموزیت، مونتموریلونیت، نونترونیت، گلوکونیت، آنکریت، پیریت و مارکازیت، آپاتیت، فلوراپاتیت، کوارتز، و مواد معدنی فسفاته و سولفاتیدها.

کانی‌شناسی دگرسانی: بافت‌های ظریف و به‌خوبی حفظ‌شده در برخی نهشته‌ها نشان می‌دهد که تغییرات کمی در اُولیت‌ها، اویدها یا کروی‌ها پس از سنگ‌سازی به‌جز سفتی، گسل‌شدن و افزودن مقادیر کمی کلسیت ثانویه و کوارتز در درزه‌ها و شکستگی‌ها رخ داده است. .

آب و هوا: اکسیداسیون کانی های آهن و توسعه اکسید آهن هیدراته و کانی های رسی، شسته شدن کانی های کربناته و سیلیکات.

کنترل های کانسارهای Ironstone چیست؟

سنگ آهن  باید دارای شیل و خاک رس و مخلوط با اولیت ها و کره های غنی از آهن، نسبت بالایی از آهن در هماتیت، گوتیت و کانی های اکسید آهن هیدراته، و آهن توزیع شده در دانه های معدنی گسسته و اولیت ها باشد. عوامل کلیدی کنترل ته نشینی لایه های سنگ آهن عبارت بودند از ترکیب شیمیایی آب حوضه (شامل Eh و pH)، عمق آب و توزیع مواد آواری.

مدل تشکیل کانسارهای Ironstone چیست؟

چینه های هماتیت اولیتی و گوتیت در طول رسوبگذاری طبیعی گل، سیلت، ماسه، شیل سیاه و رسوب آهک در آب کم عمق در فصل مشترک رسوبات و آب نهشته شدند. تنظیم دقیق Eh و pH و ترکیب آب حوضه، عمق آب و توزیع مواد آواری برای تشکیل سنگ آهن اهمیت دارد. اولیت ها نشان دهنده آشفتگی آب در طول رسوب، احتمالاً توسط موج یا جزر و مد، در یک خلیج یا حاشیه کم عمق است. بدیهی است که هماتیت و شاموزیت روی سطح رسوب تشکیل شده است، در حالی که سیدریت به صورت همزمان در طی دیاژنز اولیه رسوبات زیرین که در آن غلظت آمونیاک و دی اکسید کربن از مواد آلی در حال پوسیدگی تولید می شود، تشکیل می شود. به نظر می رسد شاموزیت پیش از سایر کانی های غنی از آهن تشکیل شده است. آهن موجود در محلول ممکن است با کمپلکس هایی از خاک رس و ذرات رسی کلوئیدی واکنش داده و شاموزیت را روی سطح هسته های مناسب تشکیل دهد. افزایش آشکار هماتیت در قسمت‌های بیرونی اولیت‌ها نشان می‌دهد که بخشی از آن ممکن است در اثر اکسیداسیون شاموزیت یا طی مراحل بعدی ته نشست تشکیل شده باشد. جلبک های فسیل شده در بسترهای معدنی یافت می شوند  و تکه های جلبک حفظ شده در سیدریت معمولاً در قسمت بیرونی با هماتیت پوشانده می شوند.  آهن موجود در برخی از سنگ‌های آهن ممکن است از تراوشات آتشفشانی زیردریایی به دست آمده باشد و می‌توانست توسط جریان‌ها به حوضه رسوبی منتقل شود، جایی که اکسید شده و در آب کم عمق نزدیک به ساحل رسوب کند.

انواع رسوبات مرتبط:  این رسوبات معمولاً محتوای بالای فسفرو همچنین منگنز را نیز شامل می شوند.

مدل تشکیل کانسارهای آهن رسوبی

زمین خاک پویان  تیم زمين شناسي و اكتشاف مجموعه زمین خاک پویان با پرسنلی مجرب و دارای دانش روز در خصوص اکتشاف و استخراج انواع معدن پشتیبان و مشاور شماست.

در صورت نیاز به مشاوره با مهندسین زمین خاک پویان تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

برخی ازشرکت ها و سازمانهایی که افتخار همکاری با آنان را داشته ایم