ده نکته اساسی در چاه های آب

شرکت آب و فاضلاب در اقدامی بجا و مناسب اطلاعاتی کاربردی و مفید در خصوص چاه های آب جمع آوری و ارائه نموده است که برای تمامی کسانیکه به نحوی با چاه های آب در ارتباط هستند نه تنها ضروری بلکه لازم است ،لذا تصمیم گرفتیم در این بخش متن کامل را جهت استفاده شما عزیزان قراردهیم .

  بهره برداری بهینه از تاسیسات موجود و بکارگیری  روشهای موثر در کاهش هزینه ها   در شرایط اقتصادی فعلی کشور بسیار مهم و با اهمیت می باشد .بسا که به طرح و یاانتخاب روش ساده میتواند درحجم زیادی ازهدر رفت سرمایه جلو گیری بعمل آورد.

انتخاب مطالعه محل حفر چاه ، طراحی ساختمان چاه، روش حفاری ،طراحی اتاقک چاه، استفاده از درایوهای کاهنده دور موتور،نگهداری و تعمیرات بموقع ،استفاده از لوله های مناسب برای چاه و برنامه بهسازی و اتخاب روش مناسب برای بازیابی و امکان بهره برداری بیشتر از چاه تاثیر زیادی در صرفه جوئی دارد.

برای این منظور سعی شده با استفاده از تجربیات سایر کشور ها و داخل کشور همراه با تصاویر از فعالیت های انجام شده در داخل کشور و چاهها روشهای مناسب اتخاذ نموده وبه اجرا در آید، باشد که با بکارگیری از آن قدمی هر چند کوچک در رشد و پیشرفت میهن عزیز مان برداشته باشیم.

 

ادامه مطلب

کاربرد مطالعات ژئوالکتریک در پروژه های عمرانی

امروزه در پروژه های عمرانی ( راهسازی ؛ ساختمان سازی ؛ احداث تونل ها و زیرگذر ؛خطوط ریلی و ...) مطالعات آشکارسازی زیرزمینی ژئوفیزیک کاربرد گسترده ای دارد .

یکی از روش های متداول و مرسوم جهت نیل به اطلاعات از وضعیت زیرزمینی پروژه ها ؛ مطالعات ژئوالکتریک می باشد ؛ که اطلاعات جامعی از سازند زیرزمینی و ساختگاه پروژه به دست می دهد.

 آرایه های متفاوت برداشت های ژئوالکتریک (رزیستیویتی متری ) امکان کسب اطلاعات متفاوت از لایه بندی زمین و خاک و آب و حفرات و قنوات و گسله ها و ... را فراهم می کند.

 

 

 

 مطالعات ژئوالکتریک از جمله عمليات هاي صحرايي ژئوفيزيكي است كه بر اساس انتقال جريان الكتريكي به داخل زمين و اختلاف پتانسيل ايجاد شده بين دو نقطه براي بدست آوردن مقاومت ويژه عمق هاي مختلف زمين طراحي شده است.

ادامه مطلب

مخروط افت چاه آب چیست؟

 مخروط افت چاه چیست؟

 چگونه پمپاژ یک چاه باعث کاهش دبی خروجی چاه های اطراف می گردد؟

با آغاز پمپاژ و استخراج آب از چاه ، سطح آب زیرزمینی یا پیزومتریک ، در اطراف چاه به تدریج پایین می‌رود و فرورفتگی مخروطی شکلی ایجاد می‌شود.

بر اثر پایین رفتن سطح آب در اطراف چاه ، جریان طبیعی آب زیرزمینی تغییر می‌کند و آب اطراف و نقاط دورتر با سرعتی بیشتر به سمت چاه جریان می‌یابد. گسترش و عمق مخروط افت به دبی و مدت زمان پمپاژ و مشخصات هیدرودینامیکی سفره آب بستگی دارد.

همانگونه که در تصویر مشاهده می کنید ؛قبل از شروع پمپاژ توسط چاه وسط تصویر ؛چاه های آب کناری از دبی مناسب خروجی برخوردارند اما با شروع عملیات پمپاژ توسط این چاه سطح ایستابی به شدت پایین رفته و چاه های اطراف عملا بی آب و خشک می گردند.

به منظور اجتناب از این عارضه در مناطق مختلف با توجه به عمق چاه ها و میزان پمپاژ آنها و لایه بندی زمین و مشخصات سفره ؛ فواصل معینی را برای حداقل فاصله ایمن چاه ها از هم ؛ به عنوان حریم چاه در نظر می گیرند.

 

شرکت مهندسین زمین خاک پویان ؛ کلینیک تخصصی آب های زیرزمینی.

علت ماسه دهی چاه آب چیست ؟

    علل ماسه دهی چاه های آب و راه کار های جلوگیری از آن چیست ؟

 

 یکی از مشکلاتی که در بسیاری از نقاط دامن گیر چاه های آب می شود ؛ ماسه دهی چاه می باشد که بالطبع آن مشکلات ثانویه دیگری نیز به مرور زمان برای چاه آب ایجاد می کند ؛ من جمله باعث شستگی و خالی شدن پشت لوله جدار می گردد و این امر موجب افزایش فشار جانبی خاک بر روی لوله جدار و حتی لهیدگی و شکستگی آن می گردد ؛ همچنین کیفیت آب خروجی کاهش و به مرور زمان موجب پر شدن کف چاه از رسوبات و کاهش کارایی و راندمان چاه می گردد همچنین این حرکت خاک های ریز دانه پشت لوله جدار موجب ایجاد فضای خالی می گردد که با اندک لرزه یا فشار جانبی ؛لوله جدار را خم یا له می کند.

در بسیاری از نقاط ایران که زمین  لایه های ریز دانه من جمله ماسه بادی یا لای ریز دانه دارد شاهد ماسه دهی چاه ها هستیم که بعضا منجر به از بین رفتن کارایی چاه می گردد.

 در ادامه مطلب راهکار های جلوگیری از ماسه دهی چاه های آب را می توانید مطالعه نماید:

ادامه مطلب

کدام روش حفاری برای چاه آب مناسب است؟

کدام روش حفاری برای چاه آب مناسب است؟

 

            ضربه ای           یا             دورانی         

 

انتخاب متد حفاری تاثیر زیادی در نتیجه بخشی عملیات خواهد داشت ؛با توجه به هزینه بالای عملیات حفاری در چاه های عمیق و نیمه عمیق انتخاب متد حفاری مناسب تاثیر بسزایی در کاهش هزینه  ها و افزایش راندمان چاه و دبی خروجی و کاهش هزینه ها خواهد داشت.

ادامه مطلب

  • 1
  • 2